Bilgisayarın tarihçesi, yararları zararları

1) Bilgisayar Bilgisi edinme:

Bilgisayar bilgisi günümüzde önemli bir marifettir.  Yakın bir zamanda yani yaklaşık 10 sene sonra 2020 li yıllarda bilgisayar bilgisi bulunmayan bireylerin bu günkü cahil kişilerden herhangi bir farkının kalmayacağı kastedilmektedir.

Nitekim Yakın zamanda haberleşme, ticaret, toplumsal hizmetler gibi bir birçok temel işlevler internet muhitine  kayacaktır. Bilgisayar bilgisi bulunmayan bireyler bu sahaya akan servis ve fonksiyonların cahili olacaktır ve bu hizmetlerden kendileri doğrudan yararlanabilecek durumda olur ancak bilgisayar bilen kişilerden yararlanacaklardır. Örneğin, yeni bir asker bilgisayar bilmeyişi sebebi ile mektubunu arkadaşına yazdıran cahil insanların durumuna düşecektir.

Aile muhitine  alınan bilgisayar ilk önce aile üyelerine bu bilgisayar bilgisini kazandıracaktır.

2) İnternet ve Bilgisayar :

Bilgisayar TV, Müzik Seti, Çeşitli filmleri görsel olarak izlenebilen, bilgisayar ortamı için tasarlanan yüzlerce oyunun oynanabileceği, hatta hiç tanımadığınız kişilerle muhabbet ortamı meydana getirerek online oyunları oynayabileceğiniz müthiş bir portal aracıdır.

3) Eğitime faydaları:

Web ortamı bu gün bir veri ortamı haline gelmiştir. Arayıp bulmasını bilenler için internette bulunmayacak veri yok gibidir. Edebiyat, tarihi, matematik, bilgisayar, sanatsal dallarında her şekilde veriye erişmek mümkün. Çok yararlı ve kolay ve ucuz bir öğrenim aracıdır.

Bilgisayarın Zararları:

1) Bilgisayar Bağımlılığı:

Milenyum yıllarında yazı ortamında gelişen karşılıklı chat ortamı daha sonraki yıllarında sesli ve görünümlü duruma gelmiştir. Bu sohbetler birbirlerini hiç bilmeyen ve muhtemelen hiç tanımayacak kişiler arasında gelişmiştir. Konuşmaların çeşidine bakıldığında özellikle cinsel içerikli ve herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan gelişir. Gerçek yaşamda birbirlerinin hiç ilgisini çekmeyecek bireyler bu ortamda birbirlerinin aşığı ve tiryakisi haline gelmektedirler. Bireyler arasında gelişen bu sohbetler zamanla bağımlılık yapmakta, bir akşam olsun sohbet ettiği kişiyi bu ortamda göremeyen kimse o akşam morali bozuk ve bir şekilde yatmak zorunda kalmaktadır. Bu surette bireylerin boş yere zaman harcamalarına neden olmakta bu da özellikle öğrencilerin açısından telafisi mümkün olmayan kayıplara sebep olmaktadır. Web ortamında gelişen bu sohbetler zaman zaman akşam saatlerinde başlayıp sabahlara kadar devam edebilmektedir.

Bir Erkek bir kadınla bu ortamda geliştirdiği bir sohbet sebebi ile aylarca, her gece sohbet edebilmektedir.  Aynı erkekle kadını aynı yatağa koysanız birbirleri ile bu kadar ilgilenmesi mümkün değildir. Sabahlara kadar devam ettirdikleri sohbetler sonucunda, uzun süre ekran karşısında kalmanın verdiği zararlara maruz kalmaktadırlar.

2) Bilgisayar yüzünden uykusuzluk:

Bilgisayar müptelaları gece geç vakitlere kadar bilgisayar başından kalkamazlar. Ama sabah kalkıp gidecekleri bir işi yada okulu vardır. Sabah bilgisayar yüzünden uykusuz kalkan biri en büyük zararı görmüştür. Çünkü gün boyu huzursuz, sinirli ve aksi olacaktır.

3 ) Bel boyun ve sırt bölgesinde meydana gelen bilgisayar kaynaklı hastalıklar

Hiç hareket etmeden sadece parmaklarınızı kımıldatarak bilgisayar başında çok uzun bir müddet zaman geçirmek başlıca bel , boyun ve sırt ağrılarına sebep olacaktır. Bu ağrılar kısa süreli gelip geçen olabileceği gibi, yaş ilerledikçe daha kronik hale de gelebilecektir.

Eklemlerde meydana gelen ve sabit bir noktaya bakmaktan kaynaklı uyuşmalar ve kireçlenmeler de normal hayatınızda yapacağınız hareketleri engelleyebilmekte ve ağrı sızı hissetmenize sebep olmaktadır. Uzmanlar özellikle bilgisayar başında geçirilen zaman boyunca arada kalkıp esneme hareketli yapmayı faydalı bulmaktadır.

Bilgisayarın 50 yıllık tarihçesi ve gelişim süreci

Bilgisayarın hayatımıza girmesi ile birlikte bir çok kolaylık ve hız da insanlığın hizmetine girmiştir. İlk önceleri önemi anlaşılamamış olsa da daha sonraları önemi fark edilen bilgisayar özellikle son 50 senedir hayatımızda yer almakta ve hayatımızı her geçen gün farklı bir boyuta taşımaktadır.

aLg4MHyyqL0&feature=youtu.be

50  sene önce ilk bilgisayarlar

Önceleri  bilgisayar ordu ve askeriye uygulamalarda kullanılmak üzere 1940 lı yıllarda  Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya Üniversitesinde üretildi.  Yaklaşık 18.000  adet elektronik tüp kullanılarak yapılan ilk bilgisayar ENIAC 30 ton civarında ve 167 m2 büyüklüğündeydi ve inanılmaz bir değer olan 150 KW güç harcıyordu. ENIAC saniyede 5000 toplama işlemi yapabiliyordu   fakat aşırı ısınma sebebiyle kısa bir zaman içerisinde arıza verebiliyordu. Teknoloji ilerledikçe  ebatları  küçülen bilgisayarın gelişen zamanla birlikte  fiyatı da düştü. Tarih 1975 senesini gösterdiğinde ilk defa ev kullanıcıları için de tasarlanmış olan Altair bilgisayarlar hayatımıza girdi. Altair 8800 modelinde özel bir panel yer almakta ve günümüzde bildiğimiz klavyelerin yerine garip bir anahtarlama yöntemi bulunuyordu.
70 li seneler bilgisayarın tarihçesi açısından çok önemlidir. Çünkü yine 1977 senesinde evlerinin garajında efsanevi ikili Apple’ın yaratıcıları Steve Jobs ve Steve Wozniak iş başındaydı. İlk bilgisayarları Macintosh a çok yakındılar.
1970 lerin sonlarına gelindiğinde ortaya çıkan IBM in ilk PC leri sektöre de aynı zamanda adını veren Personal Computer yani kişisel bilgisayarları hayatımıza sokmuştur. Artık bilgisayarlar ile birlikte klavye ve Mouse gibi çevre bileşenleri de ortaya çıkmıştır.

Bilgisayarların işlemcileri konusunda INTEL firmasının yaptığı çalışmalar sayesinde seneler içerisinde çok yol kat eden bilgisayar sektörü günümüzde de oldukça hızla ilerlemektedir.

Bilgisayarların Çeşitleri ve Türleri:

1. Özel amaçlı bilgisayarlar:

Bir amaca hizmet  etmek için yapılan ve  sadece o alanda hizmet verebilen bilgisayarlardır.

2. Genel amaçlı bilgisayarlar:

Programcısının yarattığı programlar sonucu belirlenen işleri yapmaya uygun bilgisayarlardır:
2a)Kişisel Bilgisayarlar :IBM tarafından hayatımıza sokulan ve kişinin sadece kendine ait olan bilgisayarıdır.
2b) Mini Bilgisayarlar (Client): Özellikle banka ve kütüphane gibi yerlerde kullanılan aynı anda 50-100 kadar terminale hizmet verebilen bilgisayar türüdür.
2c) Ana bilgisayar (Server): Çok yüksek miktarlarda bilgisayara hizmet  verebilen ve sunucu gibi çalışan özel nitelikli bilgisayarlardır.
2d)Süper Bilgisayar:  Ülkemizde Tübitak ve yurtdışında NASA gibi firmaların kullandığı ve hastalıkların tedavisinde, karmaşık simülasyonların gerçekleştirilmesinde kullanılan çok ileri ve özel bilgisayarlardır.

2e) Giyilebilir Bilgisayar: Google Glass gibi gözlük şeklinde olan yada Apple’ın Iwatch modeli gibi kola takılan saat şeklinde olan ve her daim üzerinizde taşıyabileceğiniz , sizi anında bilgiye ulaştıran bilgisayar türüdür

Devamı